Hot answers tagged

89

Sure you can make money from this. Just get paid to take barrels of crude oil from a producer, take them home, and sell them to someone once the price increases. Problem is: Do you know the laws and regulations for transporting and storing crude oil? Would an oil producer just pay you, an individual, to haul off crude oil in their pickup? I doubt it. They ...


37

You've got two or three factors jacking up the price from what you'd pay for peanut butter in the US, which is probably where most of those cheap meal suggestions come from. First, Skippy is a highly-advertised brand name, so you if you buy it, you are paying for all the advertising. Second, it's probably not made in Sweden but imported from the US, so you ...


31

The way to make money off of this would be to buy the futures contracts that are negative then hope that it goes back positive (or at least less negative) before they expire tomorrow. There's no practical way for a retail investor to take delivery of the oil, so the only option is to sell the contract before it expires.


30

There is nothing really unique to oil here. There are many other things which have a "negative price", and they have it always, not just temporarily like in the case of oil. Waste (especially dangerous chemical or nuclear waste) is one of the most obvious examples. People will literally pay a lot of money (much more money than the current negative oil price) ...


22

You careened out of your way to pick a bad product on several levels. It’s an American name and taste. Its target market is American expats and others with strong desire for the American “taste”, and so it commands a premium price. USA Skippy substitutes cheap oils for the peanut oil, uses HFCS instead of sugar, and uses GMO strains not yet certified in ...


15

The price for physical barrels filled with crude oil isn't actually negative right now in most regions of the world. If you need a barrel of oil for your petroleum refinery, then you will at least have to pay for someone to deliver it to you. What's negative is the price for futures contacts for oil. What's a futures contract on a natural resource, you ...


8

Free WTI oil is available if the buyer has oil storage. Quantities available are in increments of 500 barrels. But the sale ends tomorrow. Now stored oil has significant value.


7

The words "cheap" (frugal) and "poor" are totally different and unrelated. No native speaker uses them as synonyms. They are not synonyms and are unrelated. Synonyms of "cheap": penny-pinching, frugal, budget-minded, tight, thrifty. Synonyms of "poor": in poverty, bankrupt, moneyless, broke, bust. By the way if you ...


7

I found this puzzling also at first. But after reviewing many past successful and unsuccessful ebay auctions, I came to this conclusion: Keeping the reserve price a secret is all about the psychology of people. Many people are hesitant to be the first bidder. But, if they can bid very low, they are more likely to bid. Some are afraid that they will be a ...


7

I got some peanut butter recently and it was not nearly this expensive, so I took at look at what Walmart had. I found what looks like the exact sort you got for 2.36 USD: https://www.walmart.com/ip/Skippy-Creamy-Peanut-Butter-12-oz-Jar/191560633 You can find this brand cheaper by weight if you get larger jars or packs with more at a time. I would say 3.7 ...


6

There are very large companies that do this every day at high volume. Their processes are extremely efficient, and the price of oil will raise or lower to exactly the right price for these very large companies to continue to do it efficiently while still making a profit. So really this question boils down to whether it's possible for a layman to perform the ...


6

Others have established that peanut butter is in fact less expensive in the US than in Sweden, and that is the question you explicitly asked. However, the context for your question was advice for eating cheaply. In order for peanut butter to be good advice in the US but not Sweden, the price of peanut butter relative to what it replaces would have to be less ...


5

The (somewhat) realistic way to make money from this would be to own, or have the ability to construct before the end of May, regulation-compliant oil storage space in Cushing, Oklahoma. Or in places connected to Cushing via pipeline (there are several big pipelines converging in Cushing), though in that cases you'd also need to pay for capacity in the ...


5

I think you have a misunderstanding of what a 'stock price' is. 'Stock prices' don't exist as independent objects, they are simply the reporting of the last executed trade. If no trades are made, no new 'stock prices' are generated; the last executed trade stays the current 'stock price'. Therefore, the only way to change a stock price is by executing a ...


4

Google tells me that 340g of peanut butter has eactly 2,000 calories. At 3.7 USD, this would be 540 calories per $. As a comparison, for a 15.5 oz can of beans, there is about 682 calories. Per this Swedish grocery store website, it looks like you can get a can like this for between 8kr-12kr, (https://www.coop.se/globalt-sok/?query=b%C3%B6nor), which is ...


3

Yes, but you'd need a lot more than 1 share to do a pump and dump Practically systems like National Best Bid and Offer (NBBO) stop one-off things like this from happening. Theoretically, selling a few shares at say 10% of their value would do absolutely nothing to the market because the buyer would just turn around and sell it again at a fair-market price, ...


3

I doubt that there are millions of derivatives tied to an index fund. Perhaps tens of thousands in something like the SPY. Even so, that's a separate issue. All options must update as their underlying price changes. The market and its derivatives is an intertwined being. Market makers and professional traders are constantly evaluating derivative prices ...


3

Look at the various strike prices for today's TSLA expiration. The lowest ITM call with open interest is $20 and the highest ITM put with open interest is $760, with 1000s of contracts between these extreme limits and current price. If any of these were exercised (about 7% of all contracts are exercised), one would expect to see really screwed up price ...


3

Most exchanges have rules that allow trades to be price adjusted or busted under certain but narrow circumstances. Often these are categorized as obvious errors or clearly erroneous, or catastrophic errors. The exchange rulebook sets out the procedure and criteria. For example on NASDAQ (Equities) the process is set out in their Rulebook under Rule ...


3

Basically no. You have to have the ability to store significant amounts of oil and be able to take delivery immediately. Do you happen to have an empty oil tanker in the Gulf of Mexico? No? Well, you are out of luck then. This is very short-term and limited in scope phenomenon - it won't propagate along the delivery chain, you won't be seeing any gas ...


3

A current quote from the stock exchange includes the following data points: Bid Price The highest posted price someone is willing to buy an asset Bid Size The number of shares or contracts that people are trying to buy at the bid price Ask Price The lowest posted price someone is willing to sell an asset. Also called the "offer price." Ask ...


2

$3.70 for an 11.9 oz jar is expensive. Where I live in the USA, a 16 oz jar costs a bit under $3.00 For most of my life I didn't care much for peanut butter. Then about 8 years ago a switch flipped and now, honey roasted creamy peanut butter is one of my biggest food vices. I like it in my protein shakes, on top of a protein bar, even straight up. The ...


2

The market makers in various options operate their own or third-party pricing and valuation systems which will take the price of the underlying into account. These valuation models will run on server farms in data-centers with good connectivity to the exchange(s) on which the market maker operates. If the price of the stock moves, then so will the price of ...


2

You bought 1,000 shares at $10 and sold 500 shares at $12. That's a $1,000 gain. When you sell the remaining 500 shares, what will you put on your taxes as the cost basis? It will be what you paid for them which is $10. If you like, you can calculate other stats regarding your trades but the cost basis is what you paid for the shares.


2

If this is a $1000 bond, do I pay somewhere between $1,000 * 103% = $1,030 and $1,000 * 104.061% = $1040.61? If you put in a market order, you'd pay the asking price (104.061%) plus any accrued interest since the last coupon. So you'd pay 104.061 plus about 5 months of interest (since it past paid on 7/30) or 1.875 + 104.061 = 105.94 But 4.5%/103 = 4.37%, ...


1

The graph that you posted is a closing price line graph so it does not depict the high or the low price. The lowest low price this year was $79.07 on 3/18. The lowest closing price this year was $85.76 on 3/23. You can see this in the historical data at Yahoo Finance. My Thomson Reuters data shows the same prices.


1

This is possibly caused by bad data, which happens rather frequently. Have you checked against other data sources? Do other data sources also show similar dips?


1

For ease of discussion, I'm going to use the 500 Dow Jones Industrial Average (DJIA) which is a price-weighted index. Each stock has equal weighting and the daily change is determined by adding up the aggregate change of all 30 companies and then dividing by the index divisor which is currently a bit above 0.14 . That means that the index will move about 7 ...


1

My broker allows me to set limits on price and size and I have chosen to do so. If I place a BTO or STO order for more than 1,000 shares (long or short) or more than 10 option contracts (long or short), it opens a pop up screen which requires me to click a button that says Override And Send. This does not occur if I'm closing an existing position that is ...


1

At a bulk store such as Costco 2x 48oz (total 2.72kg) Jif or Skippy cheap brands cost about USD 10 so about 37 cents/100g, less on sale. No particular difference in price for creamy vs chunky. Your price is 1.09/100g, so about 3x in nominal terms. Comparing the Big Mac Index, seems it is also similarly expensive in purchasing power terms. That said, I don’t ...


Only top voted, non community-wiki answers of a minimum length are eligible