The 3 methods below all have different results, and I'm not sure which is correct.
Principle = $1M
Return: 7%
Fee: 1%
Time period: 3 years
Method 1:
($1000000 * 1.07^3) - ($1000000 * 1.06^3) = $34027
Method 2 (fee taken at end of year):
End of year 1 balance = $1000000 * 1.07 = $1070000
Year 1 fee = $1070000 * .01 = $10700
Year 2 start balance = $1070000 - $10700 = $1059300
End of year 2 balance = $1059300 * 1.07 = $1133451
Year 2 fee = $1133451 * .01 = $11334.51
Year 3 start balance = $1133451 - $11334.51 = $1122116.49
End of year 3 balance = $1122116.49 * 1.07 = $1200664.64
Year 3 fee = $1200664.64 * .01 = $12006.65
Total fee = $10700 + $11334.51 + $12006.65 = $34041.16
Method 3 (fee taken at start of year, this isn't realistic but I wanted to include it to show that it doesn't explain the outcome number in method 1):
Start of year 1 fee = $1000000 * .01 = $10000
Start of year 1 balance = $1000000 - $10000 = $990000
End of year 1 balance = $990000 * 1.07 = $1059300
Start of year 2 fee = $1059300 * .01 = $10593
Start of year 2 balance = $1059300 - $10593 = $1048707
End of year 2 balance = $1048707 * 1.07 = $1122116.49
Start of year 3 fee = $1122116.49 * .01 = $11221.16
Total fee = $10000 + $10593 + $11221.16 = $31814.16