0
  1. What does the quoted price of each of the below commodities represent ? (eg: Gold price below = 1 ounce ; cooper = ...1 ton ?)
  2. How can I convert the listed prices to show the price of 1 Kilogram of each?

I googled the contract amount for each commodity but I'm not sure if I took the right info, because it doesn't seem to make sense.

For example, the below shows wheat at $707, and it seems the contract volume is for 5000 bushels (27.2 kg for 1 bushel), implying a price / kg = $0.00519 , but I buy 1 kilogram wheat from local supermarket for one dollar. Why are these numbers so different?

Similarly corn at $670 for 5000 bushels (25.4 kg for 1 bushel) 1 kg = $0.005275, also seems very cheap, or soybean oil $66 for 60000 pounds (2721.5 kg) 1 kg = $0.0242, or cocoa $2481 for 10 metric tonnes (1 kg = $0.2481)

sugar $0.17 for 112000 pound (there is something illogical)

gold $1842 for 1 t ounce (1 kg = 592220.3 $) silver $27 for for 1 ounce (1 kg = 868.05$) platinum $1223 for 5 t ounces (1 kg = 7863.89 $) palladium $2890 for 10 t ounces (1 kg = 9291.35 $) cooper $4.68 for 1 ton ( 1 kg = 0.00468 $) aluminuim $2428 for 1 ton (1 kg = 2.428 $) nickel $17590 for 1 ton (1 kg = 17.59 $)

feeder cattle $150 for 50000 pounds (1 kg = 0.0066 $) live cattle $116 for 40000 pounds ( 1 kg = 0.00639 $) lean hog $110 for 40000 pounds ( 1 kg = 0.006 $) coffee

random length lumber $1540 for 1 ton ( 1 kg = 1.54 $)

oats $327 for 5000 bushels (14.5 kg for 1 bushel) 1 kg = 0.00451 $

cotton $0.82 for 50000 pound (22679.619kg) 1 kg = 0.0000361 $ enter image description here

enter image description here

enter image description here

enter image description here

8
  • 1
    Where are you getting your sugar price from? My data (Refinitiv) is giving me c.$450 / 50t lot at spot. Are you interested in spot or forward prices? Cost of carry and other factors can make futures prices beyond front month deviate significantly
    – MD-Tech
    May 20 at 13:50
  • 1
    theice.com/products/37089080/White-Sugar-Futures might help you for sugar at least
    – MD-Tech
    May 20 at 13:51
  • 1
    Back hacking your price it looks like that silver price you are quoting is per lb: tradingeconomics.com/commodity/sugar shows sugar at c.USd17
    – MD-Tech
    May 20 at 13:54
  • 1
    I think there is a calculation mistake here: "gold $1842 for 1 t ounce (1 kg = 592220.3 $)"
    – Flux
    May 20 at 14:46
  • @MD-Tech The sugar price is from etoro
    – huab
    May 20 at 14:58
2

The contract quotes are per unit, not per contract, and wheat is quoted in cents, not dollars. So when you see a futures quote of 707 for wheat, that's $7.07 per bushel, implying a per kg price of $0.33/kg.

Similar for other commodities - they are quoted per unit, not per contract, and may be in cents, not dollars (like corn).

The other aspects of commodities futures that 'Eh' brings up are valid (wholesale vs retail, cost of carry, etc.), but not the source of your price discrepancies.

3
  • Since the OP is using eToro, these are probably CFDs rather than futures.
    – Flux
    May 20 at 15:59
  • @Flux CFDs are essentially cash-settled futures, so I don't think that would change the answer materially...
    – D Stanley
    May 20 at 16:18
  • @D Stanley Thank you, you exactly solved my question
    – huab
    May 21 at 4:22
6

"wheat $707 for 5000 bushels (27.2 kg for 1) 1 kg = 0.00519 $, but I buy 1 kilogram wheat from local supermarket for one dollar"

It seems you have a misunderstanding of what these prices represent: These are not customer-facing prices you could get yourself at a local store, these are bulk prices available in specific quantities and locations. They are used by bulk purchasers to determine what they will pay, exact calculations defined differently depending on the commodity.

For something like gold or silver, where transportation costs are relatively trivial (although security for distribution does add some), you can get pretty close to the theoretical spot price for gold with relative ease for just an oz or so. So, ~$1.8k for 1 oz of gold [or, 73k for 1kg of gold, considering 35 oz per kg], is close to what you could buy a small gold bar for, at a local distributor of such things [assuming you do not live in a country with specific controls that limit access to gold; above price for gold is US-centric, and supply of gold may be different in your area for legal reasons that increase cost other-than the cost to fly gold to a different country].

For something like Oil, you need to be at the actual spigot where the price is defined, with a tanker truck ready to accept it. That tanker needs to travel probably to storage / refining, then maybe to another storage, then maybe to your local gas station. Everyone needs to make money along the way, or else why would they be paying to move the oil around? So, you pay much higher than the listed price per barrel.

For wheat, that price is for raw unprocessed wheat, after which point it needs to be milled, and possibly bleached, etc., so the grain elevator, food manufacturer, grocery store distributor, and grocery store itself all need to be paid. As an example of where the comparison of the price of flour is more complicated than the price of a bushel of wheat, note that a bushel technically weighs 27.2 kg, but googling suggests that 1 bushel of unprocessed wheat produces only 17 kg of whole wheat flour.

4
  • 1
    Given the tags and OP's question history I assumed he was asking for trading purposes as opposed to expecting to pay these prices retail but I could be wrong.
    – MD-Tech
    May 20 at 14:15
  • 1
    The quoted sentence at the top of my answer is where I think there is a disconnect. I do believe OP is using the information in the context of trading, though it seems s/he is grappling with how to reconcile prices that seem so much lower than other indications of commodity prices in the real world. May 20 at 14:52
  • @MD-Tech I asked this question, because I always trade and I did not know what these numbers represent (it is not a problem because they are cash settlement contracts), and I wanted to convert them to one kilogram because the rest of the units I'm not familiar with, other than kilogram which I am used to.
    – huab
    May 20 at 14:55
  • 3
    @huab Yikes - be very careful with commodity trading, which is for many reasons more speculative than long-term investing. If you don't understand what a contract represents, that should be a signal that you need to do more research before you trade it. So doing research is great, but I strongly suggest you hold off on trading until you master your own comfort with the subject matter. May 20 at 15:00

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.